Притеснение

Задайте въпросите, които ви вълнуват за СПИН, или споделете вашата информация

Модератор: Uzunova

alena
Регистриран: чет юли 25, 2019 4:04 pm

Притеснение

Мнение от alena » чет юли 25, 2019 4:15 pm

Здравейте, много съм притеснена и бих искала да знам имам ли основание. Преди 10 дни бях на зъболекар и се притеснявам, че хигиената в кабинета не беше много добра, а и предишният пациент може да е бил носител на вируса. Знам, че зъболекарят използва индивидуални инструменти, но по машинката, с която работи може да има капки кръв от предходния пациент. Бих искала да попитам има ли риск от заразяване ако предположим, че предишния пациент е бил вирусоносител и има ли случай на предаване на вируса по този начин ( при стоматологични интервенции). Да уточня, че седнах на зъболекарския стол около две минути след предходния пациент.
И още нещо може ли температура от 37 градуса 10 дни след посещението при зъболекаря ( без други симптоми) да бъде тревожен знак?

alexander.milanov
Регистриран: нед сеп 02, 2018 8:24 pm

Re: Притеснение

Мнение от alexander.milanov » съб юли 27, 2019 12:23 am

Здравейте,

Ако хипотетично предположим, че зъболекарят Ви не е спазвал хигиена и не е ползвал нови консумативи за Вас, както и ако не е дезинфекцирал и предишният пациент е бил инфектиран с ХИВ или хепатит, налице е възможност да се предаде вирус - основно на хепатит С.

По отношение на температурата - ако е налице инфекция, температурата е обичайна, но има и други симптоми.

Поздрави,
Алекс
---
Направи си безплатен и анонимен тест в CheckPoint София - Център за сексуално здраве
ул. Цар Самуил 111
www.checkpointsofia.info

alena

Мнение от alena » съб юли 27, 2019 2:32 pm

Благодаря за отговора!
А колко време е жизнеспособен вируса на ХИВ извън организма (навсякъде информацията е различна)?

alexander.milanov

Мнение от alexander.milanov » ср юли 31, 2019 10:15 am

Здравейте,

ХИВ може да оцелее в засъхнала кръв при стайна температура в продължение на 5-6 дни при условие, че е поддържано оптималното ниво на pH. Изсъхването на кръвта не се отразява на инфекциозността на ХИВ. На повърхността на здравата кожа ХИВ бързо се унищожава под влиянието на органични киселини и защитни ферменти. В определени условия вирусът може да оцелее извън тялото в продължение на няколко седмици в зависимост от телесната течност, обема й, концентрацията на вируса в нея, температурата, киселинността и излагането на слънчева светлина и влага.

Поздрави,
Алекс
---
Направи си безплатен и анонимен тест в CheckPoint София - Център за сексуално здраве
ул. Цар Самуил 111
www.checkpointsofia.info

alena

Мнение от alena » пет авг 09, 2019 11:29 am

Това означава ли, че трябва да си правя тест според Вас. Бях чела мнение на Узунова, че извън тялото ХИВ умира за около минута, а Вие казвате много по-дълъг период.

alena

Мнение от alena » нед авг 11, 2019 3:25 pm

И искам последно да попитам каква е температурата при първична инфекция ( субфебрилитет или по-висока)?

alena

Мнение от alena » нед авг 11, 2019 4:45 pm

Колко време след посещението на зъболекаря ( от което идват притесненията ми) е достатъчно да мине, за да бъде достоверен резултата за ХИВ, хепатит Б и С. И има ли данни за заразяване с тези вируси при посещение на зъболекар.

alexander.milanov

Мнение от alexander.milanov » ср авг 14, 2019 3:50 pm

Здравейте,

42 дни за ХИВ, 90 дни за хепатит В и С.

Поздрави,
Алекс
---
ул. Цар Самуил 111
www.checkpointsofia.info

alena

Мнение от alena » нед авг 18, 2019 3:14 pm

Има ли случаи на заразени с вируса на ХИВ при зъболечение в България? Какви са симптомите на вируса, може ли температура от 37,2 следобед да бъде симптом

Кики моли
Регистриран: съб апр 20, 2019 4:28 pm

Мнение от Кики моли » пон авг 19, 2019 9:03 am

Няма място да се притесняваш от нищо първото е че няма регистриран хив позитивен от зъболечение второ зъболекърят винаги напръсква работните частни на машината със специален дезинфектан трето престани да си мериш температурата 37 до 37.2 е нормална особено късно следобед винаги е в горните граници и когото я мериш често винаги ще е около 37 защото си стресирана докато я мериш и температурата при първична инфекция е над 38 градуса когато започнеш да я вдигаш до 38 може да се притесняваш и не за хив

Отговори