Заразен ли съм? И как е възможно?

Задайте въпросите, които ви вълнуват за СПИН, или споделете вашата информация

Модератор: Uzunova

striim
Регистриран: нед ное 25, 2018 1:06 am

Заразен ли съм? И как е възможно?

Мнение от striim » нед ное 25, 2018 1:38 am

Здравейте,

Ситуацията е страшно неприятна за мен, а към форума бях насочен от познати, които са носители на ХИВ. Случи се следното. Имах хомосексуален контакт. В случая съм страшно възмутен от факта, че партньорът ми е наясно, че е носител на вируса и въпреки това не бях информиран за това от него. Излъга дори за името си. Та първият ми въпрос е как това е възможно и едно такова поведение, което на практика означава умишлено разпространяване на вируса, не е ли престъпление? Щом е подвел мен, ще подведе и други. Според мен този човек е обществено опасен. Това се случи на 23.11.2018г. Правихме орален секс, взаимно, като част от неговата сперма попадна в устната ми кухина, а малка част от нея попадна и в стомаха ми. Правихме и кунилингус (аз на него). Сексът трая около три минути като той беше активната страна, но с презерватив (отказахме се да го правим, поради това, че не бях клизмиран). Не миля, че презервативът се е скъсал. От същия същия ден разбрах от общ познат, че е носител на вируса. Какъв е рискът да съм заразен? И какво да правя оттук нататък? Мисля, че не е нужно да споменавам, че съм страшно притеснен, но и вбесен, поради безотговорното поведение на партньора ми.
Благодаря предварително за отговорите!

Stresseddd
Регистриран: ср сеп 19, 2018 7:40 pm

Re: Заразен ли съм? И как е възможно?

Мнение от Stresseddd » нед ное 25, 2018 9:35 am

Здрасти, не се поддавай на емоции. Съветвам те да изчакаш и да си пуснеш тест, това ти е единственият вариант. Препоръчвам ти да отидеш в Checkpoint, там за мен не са хора, а ангели.

striim

Мнение от striim » нед ное 25, 2018 11:10 am

Това значи, че трябва да изчакам, за да се тествам? Мислех да се изследвам още утре....

Stresseddd

Мнение от Stresseddd » нед ное 25, 2018 11:44 am

Минималният срок е месец за дуо тест и 42 дни за бърз.

yes
Регистриран: пон сеп 24, 2018 12:48 pm

Мнение от yes » нед ное 25, 2018 5:19 pm

Разбирам шокирането ти, но човекът едва ли е обществено опасен - това е обществен предразсъдък. Ако си пие редовно терапията и вирусът е подтиснат до неоткриваем, на практика няма опасност от заразяване, дори и да не са използвани предпазни средства, а вие сте ползвали презерватив.
http://deystvie.org/hiv-and-sti/н-н/

striim

Мнение от striim » нед ное 25, 2018 5:30 pm

Каква е разликата между дуо теста (мисля, че още го наричат елайза) и бърз тест? Прочетох нещо и за орален тест? В РИОКОЗ кой вид тест прилагат?
Благодаря на отзовалите се!

Stresseddd

Мнение от Stresseddd » нед ное 25, 2018 6:41 pm

Дуо теста търси антиген и антитела едноременно.

yes
Регистриран: пон сеп 24, 2018 12:48 pm

Мнение от yes » нед ное 25, 2018 7:27 pm

Можеш да питаш в консултативния кабинет на Инфекциозна болница за ПЕП (post-exposure prophylaxis), но терапията трябва да започне до 72 ч. след рисковия контакт. Принципно лекарствата са същите.

Отговори