Заразен съм! Помогнете!

Задайте въпросите, които ви вълнуват за СПИН, или споделете вашата информация

Модератор: Uzunova

alexander.milanov
Регистриран: нед сеп 02, 2018 8:24 pm

Re: Заразен съм! Помогнете!

Мнение от alexander.milanov » нед сеп 30, 2018 8:45 pm

Здравейте от мен,

Аз съм Александър Миланов и съм доброволец в екипа на CheckPoint София.
На разположение съм да помогна с информация, подкрепа, както и придружаване в здравната система.

Можете да се свържете с мен на тел. 0888 27 12 83.

Поздрави,
Алекс
---
Направи си безплатен и анонимен тест в CheckPoint София - Център за сексуално здраве
ул. Цар Самуил 111
www.checkpointsofia.info

Holp
Регистриран: чет ное 29, 2018 12:04 am

Мнение от Holp » чет ное 29, 2018 1:47 pm

Здравейте, получих потвърдителен резултат че съм инфектирана. Направих си тест защото съм бременна в 6 месец.Тревожа се за бебето казаха ми че трябва веднага да започна лечение.Изчаквам да ми изпратят портокола и се колебая къде е по добре да се лекувам в София или във Варна има ли разлика в лекарствата?Искам да ви питам каква част от лечението и изследванията ми се поема от здравната каса и имам ли право на избор на терапия? Колко излиза средно лечението на месец на човек? Има ли възможност да се лекувам в друга страна, какво е необходимо и коя страна предлага най добро лечение?
Поздрави!

yes
Регистриран: пон сеп 24, 2018 12:48 pm

Мнение от yes » чет ное 29, 2018 10:43 pm

Лечението се осигурява не от Здравната каса, а от държавата и за това е безплатно. Лекарствата са сравнително скъпи, дори и някои от тях да са генерични. Терапията (лечението) цели минимизиране на вирусния товар в кръвта до неоткриваем. Лекарствата се назначават от съответния лекуващ лекар, като на този етап се получават месец за месец. Трябва да прецените къде ще е по-удобно да ги получавате - в София или във Варна.

Holp

Мнение от Holp » пет ное 30, 2018 10:39 am

Благодаря yes! Може да се каже че всичко зависи от лекуващия ме лекар. Мога ли да получа второ лекарско мнение относно терапията?Тревожа се за бебето да не се зарази от мен. Личния ми лекар ще разбере ли за заболяването ми и ще трябва ли да взимам от него направления?
Поздрави!

yes
Регистриран: пон сеп 24, 2018 12:48 pm

Мнение от yes » пет ное 30, 2018 11:34 am

Личният лекар не е нужно да знае и не е необходимо направление. За първоначална регистрация в инфекциозно отделение е достатъчен потвърдителния протокол.

Uzunova
Регистриран: пон юни 27, 2011 12:16 pm

Мнение от Uzunova » пет ное 30, 2018 2:14 pm

Holp написа:
чет ное 29, 2018 1:47 pm
Здравейте, получих потвърдителен резултат че съм инфектирана. Направих си тест защото съм бременна в 6 месец.Тревожа се за бебето казаха ми че трябва веднага да започна лечение.Изчаквам да ми изпратят портокола и се колебая къде е по добре да се лекувам в София или във Варна има ли разлика в лекарствата?Искам да ви питам каква част от лечението и изследванията ми се поема от здравната каса и имам ли право на избор на терапия? Колко излиза средно лечението на месец на човек? Има ли възможност да се лекувам в друга страна, какво е необходимо и коя страна предлага най добро лечение?
Поздрави!
Здравейте,
Съгласно съвременните препоръки, терапията се започва във възможно най- кратък срок от потвърждаване на положителния резултат. От изключителна важност е да започнете лечение веднага, предвид бременността, за да се предотврати инфектиране на плода.

Относно мястото, където ще провеждате прегледи ежемесечно до достигане на неоткриваем вирусен товар и получаване на лекарствата, най- добре е да е в по- удобния за вас град, особено с цел улесняване достъпа и до АГ специалист в хода на бременността.

Разлики в прилаганите класове медикаменти, по механизъм на действие, няма.
Самата терапията се подбира индивидуално, по преценка на лекар- инфекционист и се покрива изцяло от републиканския бюджет.
Личния лекар не е нужно да бъде информиран за вашия ХИВ статус, тъй като няма отношение към избора и прилагане на терапията.
Важно е инфекционистът да е наясно с други хронични заболявания, прием на медикаменти, за да се избегнат нежелани лекарствени реакции.

По отношение на лечението, в България се предлага и прилага достатъчно качествена терапия, но при желание за продължаване в друга страна, следва да проучите процедурата по преместване и получаване на медикаментите там.
Поздрави!

Holp

Мнение от Holp » пет ное 30, 2018 11:58 pm

Благодаря за отговорите.Бебето по какъв начин може да за зарази по време на раждането или по време на бременноста и закъсняла ли съм с терапията сега съм в 24 седмица? Кога ще мога да знам дали бебето е здраво и след като се роди ще му се дават ли лекарства? Чаках една седмица за потвърдителен резултат сега чакам още една седмица за портокол тревожа се да не съм закъсняла.
Поздрави

Uzunova
Регистриран: пон юни 27, 2011 12:16 pm

Мнение от Uzunova » пон дек 03, 2018 1:01 pm

Holp написа:
пет ное 30, 2018 11:58 pm
Благодаря за отговорите.Бебето по какъв начин може да за зарази по време на раждането или по време на бременноста и закъсняла ли съм с терапията сега съм в 24 седмица? Кога ще мога да знам дали бебето е здраво и след като се роди ще му се дават ли лекарства? Чаках една седмица за потвърдителен резултат сега чакам още една седмица за портокол тревожа се да не съм закъсняла.
Поздрави
Здравейте,
Инфектирането с ХИВ вируса по вертикален път (майка- дете) може да се осъществи както по време на бременността (през плацента), така и по време на раждане, и кърмене. Именно затова е важно прилагането на HAART (високоефективна антиретровирусна терапия). Не сте закъснели по отношение на започване на терапията, а след раждане, бебето се изследва , прилага се кратък курс терапия и последващо изследване.
Поздрави!

Отговори