Колко време живее и е опасен вирусът на СПИН извън тялото?

Задайте въпросите, които ви вълнуват за СПИН, или споделете вашата информация

Модератор: Uzunova

spm123
Регистриран: нед юни 26, 2011 1:01 pm

Мнение от spm123 » нед юни 26, 2011 1:23 pm

admin
Site Admin
Регистриран: чет апр 07, 2011 9:10 pm

Re: Колко време живее и е опасен вирусът на СПИН извън тялот

Мнение от admin » нед юни 26, 2011 1:23 pm

Тъй като ХИВ е чувствителен вирус и извън тялото може да живее много кратко време, не са регистрирани случаи на заразяване с ХИВ от контакт с капки кръв, семенна течност или други телесни течности, попаднали извън организма.
За да се получи информация относно преживяемостта на ХИВ извън организма, при лабораторни изследвания обикновено се използват изкуствено завишени конентрации от лабораторно отглеждан вирус. Дори и тези проби вирус да се поддържат живи при определени и контролирани условия, изследванията показват, че изсушаването на тези големи количества вирус води до намаляване на инфекциозността на вируса с 90-99% в рамките на няколко часа.

Hannah Montana
Регистриран: пон авг 15, 2011 4:30 pm

Мнение от Hannah Montana » нед сеп 18, 2011 8:55 pm

Добре, но как тогава става заразяването с чужда спринцовка, щом вирусът не е устойчив. Или се получава само когато е "прясна" :roll:

Uzunova
Регистриран: пон юни 27, 2011 12:16 pm

Мнение от Uzunova » пет дек 02, 2011 5:22 pm

Заразяването става само при прясна, незасъхнала кръв, защото само тогава вирусът може да вирее и има необходимите условия за развитие и заразяване.

otchaqn93
Регистриран: пон дек 15, 2014 12:30 pm

Мнение от otchaqn93 » пон дек 15, 2014 12:39 pm

Добър ден искам да ви попитам колко време живее вирусът на спин в кръв ОБАЧЕ извън тялото на човека.Предварително ви Благодаря и Моля за точен Отговор :)

otchaqn93
Регистриран: пон дек 15, 2014 12:30 pm

Мнение от otchaqn93 » пон дек 15, 2014 12:47 pm

admin написа:Тъй като ХИВ е чувствителен вирус и извън тялото може да живее много кратко време, не са регистрирани случаи на заразяване с ХИВ от контакт с капки кръв, семенна течност или други телесни течности, попаднали извън организма.
За да се получи информация относно преживяемостта на ХИВ извън организма, при лабораторни изследвания обикновено се използват изкуствено завишени конентрации от лабораторно отглеждан вирус. Дори и тези проби вирус да се поддържат живи при определени и контролирани условия, изследванията показват, че изсушаването на тези големи количества вирус води до намаляване на инфекциозността на вируса с 90-99% в рамките на няколко часа.

Не са регистрирани случай на заразяване с ХИВ от контакт с капки кръв ,цеменна течност или други телесни течности ,попаднали в организма.Добре.Ама искам да ви попитам Колко време живее Вирусът на Спин ВЪВ КРЪВТА ОБАЧЕ ИЗВЪН ЧОВЕШКИЯТ ОРГАНИЗЪМ.Ще съм ви много благодарен

Uzunova

Мнение от Uzunova » вт дек 16, 2014 1:49 pm

Здравейте!
Вирусът не оцелява много дълго извън тялото и реагира лошо на промени в температурата или на светлина. ХИВ е доста чувствителен към неблагоприятните въздействия на определени химически агенти и физически фактори.
• ХИВ се инактивира при 100 °С - практически мигновено, при 60 °С - за 30 секунди, при 56 °С - за 5 минути, а при 37 °С - за 5 дена. При стайна температура вирусът е активен няколко денонощия. ХИВ може да съхранява инфекциозните си свойства с години при по-малко от 20 °С.
• ХИВ е много устойчив на ниски температури - от -70 °С до -195 °С.
• ХИВ е относително устойчив към йонни и УВ лъчи. За пълната му инактивация е необходима гама-радиация, равна на 200 000 рад и УВ лъчи, дозата на които не трябва да е по-малка от 5-10 дж/кв.м.
• ХИВ е достатъчно чувствителен към дезинфектантите и се разрушава под въздействието на 40 % етанол, 30 % изопропилов спирт, 5 % фенол, 2 % формалин, 1 % лизол, 1 % водороден пероксид, 0.5 % натриев хипохлорид, 3 % хлорамин, етери, кетони, киселини и други.
• На повърхността на здравата кожа ХИВ бързо се унищожава под влиянието на органични киселини и защитни ферменти.

Ако имате други въпроси, можете да ни пишете отново.
Поздрави!

iviif
Регистриран: чет фев 07, 2013 4:31 pm

Мнение от iviif » пон юли 10, 2017 12:22 pm

Здравейте,може да ви прозвучи налудничаво и наистина да се изсмеете на въпроса ми,но имам фобия ,когато става дума за Хив.Преди 6 години,все още ученичка, се бях изплашила да не са ме заразили в едно студио,в което ми слагаха пиърсинг.Ходих 10 пъти да си правя изследвания и живях в някакъв страх,предполагам развих обсесия(не знам дали така се казва) и понякога имам доста натрапливи и ужасяващи мисли на тази тема.Та , искам да ви кажа какво ме притесни този път-онзи ден си купих обеца за пъпа от магазин за имитационна бижутерия и у дома промих обецата със спирт,само че използвах кухненска хартия,която,както знаете попива доста и не знам дали съм я промила добре,дали не е попила изцяло и само е била влажна.Ако някое момиче е пробвало обецата преди мен и е разранила пъпа си(макар че Не знам дали дават да се пробва) и е имала хив,възможно ли е вирусът да е оцелял на бижуто?.аз леко се разкървавих при слагането и пак започнах да откачам.Моля ви най-искрено за мнение.с уважение и благодарност за отзивчивостта.
Последна промяна от iviif на вт юли 11, 2017 12:41 pm, променено общо 1 път.

Uzunova

Мнение от Uzunova » чет юли 13, 2017 2:09 pm

Здравейте,
Вирусът на ХИВ се инактивира до 1 минута извънтелсните течности. Той е чувствителен на измивни препарати и дезинфектанти. При така описаната от Вас ситуация с дезинфекция на обецата преди поставяне, няма риск от заразяване с вируса на ХИВ.
Ако имате други въпроси, можете да пишете отново.

iviif
Регистриран: чет фев 07, 2013 4:31 pm

Мнение от iviif » чет юли 13, 2017 6:46 pm

Благодаря много за отговора. Да искам да попитам :
Притеснявам се,защото четох в някои статии,че ХИВ вирусът е неустойчив,както казвате и умира бързо извън телесните течности,но и че може да запази свойствата си до 5 денонощия в спринцовка,което е малко объркващо за мен.В студиата за татуировки,например,недай БОже ,някой татуист използва еднакви игли за двама души,то ще е след повече от минута,но е сигурна заразата,нали?затова С риск да съм досадна,последно - Не съм сигурна дали съм дезинфекцирала обецата добре,защото едно е да използваш памук,но нямах тогава,друго е с тази кухненска хартия,която попива и остава влажна. И ако може да бъде активен толкова много време,каква е разликата между това дали е на обеца ,или игла? Възможно ли е такова заразяване -слагаш обеца,разкървавяваш се леко,слага я след 2-3 часа друг човек разкървавява се и той (В случая аз и ако не съм я дезинфекцирала достатъчно добре-да прихвана ХИВ инфекция...
Благодаря отново.Надявам се знаете колко помагате на хората в този форум! Прави Ви чест за търпението,с което отговаряте!

Отговори